Qigong

To chińska, starożytna praktyka powstała 5000 lat temu. to nauka jak wykorzystywać QI (energia) dla własnego zdrowia, harmonii i równowagi wewnętrznej. Reguluje naszą energię życiową.
Qigong (Czikung)przez wiele lat był utrzymywany w tajemnicy. Dostęp do tej praktyki miały tylko cesarskie rodziny, ich medycy i mnisi. Dzisiaj jest znany milionom ludzi na świecie, którzy ćwiczą bo poznali niezwykłą moc Qigong.
To prosta metoda samoleczenia niektórych chorób i świetna profilaktyka adresowana do każdego, bez względu na wiek, wyznawane religię czy kondycję fizyczną.
Delikatne, spokojne ruchy w 'Q’, zsynchronizowane z oddechem, za którymi podąża umysł doskonalą uważność, koncentrację, pogłębiają świadomość ciała, relaksują, rozluźniają i wzmacniają ciało oraz uspokajają umysł.
Qigong to obok akupunktury i ziołolecznictwa ważna część Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Wzorując się na Chińczykach warto wziąć zdrowie w swoje ręce. Mając takie narzędzie jak Qigong można sobie pomóc. Ćwiczenia są proste a efekty przychodzą szybko przynosząc radość, satysfakcję.

Wuji Hundun
to Qigong (czikung) praktykowany od VIII wieku, którego nasza instruktorka Ania nauczyła się od mistrza Francessco Garripoli. Był on uczniem Mistrza Duana, wnuka  cesarskiego medyka w Zakazanym Mieście w Pekinie, gdzie rodzina cesarska i krewni Duana (służący w straży pałacowej) ćwiczyli tę formę.
 Jest w niej dużo zaokrąglonych ruchów wzmacniających górną część ciała, służących zdrowiu kręgosłupa , barków, rozluźniających i relaksujących ciało.
Składa się z 18-tu ćwiczeń, formuły otwarcia i zamknięcia oraz 16-tu aktywności  wewnętrznych , które można wykonywać w różnej kolejności, z dowolną liczbą powtórzeń i nie koniecznie wszystkie. To pozwala uniknąć sztywnej praktyki.
Wuji to Pierwotna Esencja Wszechświata, która stale się zmienia. Nie chcemy być ofiarami tych zmian. Hundun- Chaos (u GREKÓW słowo pozytywne i taka była intencja umieszczenia go w nazwie) wszystko w ruchu, w stałym przepływie, bez blokad.
Ten Qigong uczy nas, że nasza siła jest w miękkości. Gdy potrafimy się rozluźnić, rozciągnąć i uspokoić umysł to mamy szansę szybko zauważać złe emocje i otwierając serce zmieniać je na lepsze. 
Najważniejszym ruchem jest tzw. Spirala, poprawiająca przepływ energii w meridianach, relaksująca ,poprawiająca odczuwanie przepływu energii w ciele.
To jak korzystamy z Energii kształtuje nasze życie.

Emei Qigong Stretching Excercises by Zang Mingling (ćwiczenia rozciągające z tradycji Emei)
Te zajęcia mają obudzić nasze ciało, nauczyć relaksacji, uleczyć ból, poczuć przepływ energii , pogłębić świadomość ciała i po prostu znaleźć RADOŚĆ.
To próba opowiedzenia o sztuce słuchania. Pomaga w tym koncentracja na oddechu i  obserwacja co ciało chce nam powiedzieć. System składa się z 12 ćwiczeń. Kluczem do tej praktyki jest poruszanie się bardzo wolno, jak najobszerniej, z uważnością, z zastosowaniem przerwy (ok. 3- 5 sekund), gdy dochodzimy do ekstremum.
Mięśnie i stawy potrzebują czasu aby się wzmocnić i rozciągnąć. Podczas wspomnianych pauz, z każdym wydechem rozluźniamy się i pogłębiamy rozciągnięcie.
Efektem ćwiczeń jest wyprostowana sylwetka, która sprzyja lepszemu funkcjonowaniu wszystkich układów ciała, rozluźnione mięśnie i stawy, zwiększona witalność, uważność i koncentracja.
Kończąc zajęcia warto robić relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, które regulują oddech, przynoszą spokój i eliminują zmęczenie.

Qigong Oczyszczający (Organ Cleansing Qigong)
to praktyka wzmacniająca i oczyszczająca narządy wewnętrzne oraz poprawiająca nasze zdrowie emocjonalne. Sprowadzili ją do Polski Daisy Lee i Francessco Garripoli.  
Jest  chętnie praktykowana na całym świecie, bo ma potężne działanie. Po kilkukrotnym przećwiczeniu można ją wykonać w 10 minut. Poprawia przepływ energii przez meridiany, usuwa blokady i zastoje. Pomaga poczuć energię i poprawić zdrowie.
Oprócz ruchów oczyszczających meridiany i równoważących energię,w tej praktyce koncentrujemy się na wzmocnieniu i energetycznym oczyszczeniu płuc, serca, wątroby, żołądka, jelit, nerek, pęcherzyka żółciowego i układu nerwowego.
Ponieważ na funkcjonowanie każdego narządu wpływają konkretne emocje,ta praktyka może powodować ich transformację (np. zmianę niepokoju w radość, smutku w empatię, złości w rozeznanie itd.). Jednym słowem ten qigong to MOST między emocjami i zdrowiem.
Dzięki tej praktyce, lekarstw na różne dolegliwości możemy szukać nie tylko w aptece ale także w sobie. Ta forma w krótkim czasie, w znaczący sposób może poprawić jakość życia.

Radiant Lotus Qigong – Promienny Lotos
to praktyka dedykowana kobietom.
To forma stworzona przez Daisy Lee (członkini zarządu International Qigong Science Association), która czerpała z doświadczeń chińskich i tybetańskich mistrzów oraz medycyny zachodniej.
Praktyka ta wykorzystuje holistyczną pracę z ciałem i emocjami, skupia się na optymalizacji zdrowia i dążeniu do długowieczności. Składa się z wielu form medytacji w ruchu, opukiwania ciała,akupresury, automasażu i śpiewania 6  tybetańskich, uzdrawiających dźwięków.
Regularna praktyka:
– poprawia zdrowie hormonalne kobiet,
– łagodzi objawy menopauzy (np.uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, niestabilność emocjonalną),
– zmniejsza bóle menstruacyjne,
– stymuluje działanie narządów wewnętrznych,
– odmładza,
– poprawia gęstość kości,
– pobudza krążenie krwi i limfy,
– polepsza  równowagę i koncentrację,
– relaksuje i odpręża,
– wzmacnia układ immunologiczny
– uczy łagodności i elastyczności

Warto praktykować ten Qigong bo w znaczący sposób prowadzi do równowagi i harmonii oraz pobudza zdolność organizmu do samoleczenia.

Qigong” Shaolin Ba Duan Jin” (8 kawałków brokatu) wg przekazu mistrza Shi De Honga.

Jest to jeden z najbardziej popularnych chińskich zestawów ćwiczeń zdrowotnych.
Istnieje wiele wariantów tej formy.

Brokat (cesarska tkanina)- był niezwykle cenny w starożytnych Chinach.
„8 kawałków brokatu” to nie do przecenienia praktyka dla zdrowia, urody i długowieczności.
Działa profilaktycznie i terapeutycznie ułatwiając rekonwalescentom powrót do zdrowia.
Dodaje energii, pobudza umysł, wzmacnia ducha ,poprawia koncentrację i ogólną sprawność, rozluźnia i wzmacnia stawy, uelastycznia kręgosłup, znosi napięcia w barkach, karku, uspokaja system nerwowy a przede wszystkim harmonizuje pracę narządów wewnętrznych. Działa korzystnie gównie na funkcjonowanie wątroby, serca, śledziony i nerek. Oddychanie brzuszne poprawia też pracę układu oddechowego.
Badania wykazały, że ćwiczący lepiej czują się we własnym ciele, poprawiają koncentrację, zauważają wpływ umysłu i oddechu na ciało.
Każde z ćwiczeń składa się z sekwencji płynnie wykonywanych ruchów, powtarzanych pewną liczbę razy (najczęściej 8).

Warto skorzystać z doświadczeń zbieranych przez setki lat przez wojowników, mnichów i medyków aby uzupełnić energię, usunąć zmęczenie, zwiększyć odporność na stres i choroby, poprawić sylwetkę, zdrowie, po prostu poczuć się lepiej.